logo

•• Aby zvieratá netrpeli ••
 

Slovenskí poľnohospodári sa dôsledne starajú o zvieratá aj v časoch úmorných horúčav. Vysoké teploty totiž negatívne vplývajú nielen na ľudí ale aj na zvieratá. Aby sme mali výživné mlieko aj počas horúcich letných dní, poľnohospodári zabezpečujú zvieratám pravidelný a dostatočný prísun čerstvej vody.

Tepelný stres
Dojnice pri 23 - 27 oC začínajú zažívať tzv. tepelný stres. Nad touto hranicou sa znižuje príjem krmiva, mliečna produkcia aj ich reprodukčné schopnosti. Vysoká teplota má vplyv aj na správanie sa kráv. Počas pôsobenia vysokých teplôt sa zvyšuje frekvencia pitia. Znižuje sa frekvencia zmien polôh z ležania na státie. Počas letných horúčav dojnice preferujú pobyt vonku a vyhľadávajú miesta v chládku či tieni. Pozor, aj hovädzí dobytok môže dostať úpal! Príznakmi sú ťažkopádny pohyb, slabosť a kŕče.

Slovenské dojnice v komforte
Poľnohospodári v maštaliach používajú ventilátory, kravy sprchujú, zvýšenú starostlivosť venujú napájačkám. Voda vo forme sprchy sa aplikuje po dobu 2,5 minúty každých sedem minút, za predpokladu, že teplota vzduchu je vyššia ako 27 oC. Aj takýmto spôsobom ochladzujú zvieratá a tým znižujú tepelný stres.

Iný režim kŕmenia
Teplote sa prispôsobuje aj kŕmenie dojníc. Poobedňajšia dávka je väčšia než ranná, pretože poobede je predpoklad ochladenia vo večerných a nočných hodinách a tak krava môže skŕmiť väčšie množstvo krmiva a tým dať aj viac mlieka. Vysoká teplota prostredia nedovolí organizmu optimálne stráviť prijaté krmivo. Aby sa danému problému predišlo podáva sa krmivo s nízkym obsahom vlákniny. Podávaná vláknina musí byť vysoko stráviteľná.

Kvalita krmiva
Chovatelia dávajú pozor, aby sa krmivo neprehrialo, teda aby nebolo v teple znehodnotené a zaparené.

Plodnosť
Tepelný stres spôsobuje aj zhoršenie reprodukcie hovädzieho dobytka. Znižuje sa percento oplodnených dojníc. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať teľným a zasušeným kravám. Vysoké teploty prostredia počas poslednej tretiny teľnosti totiž môžu meniť rýchlosť prietoku krvi a koncentráciu hormónov v organizme matky a plodu. Je dokázané, že sa v mledzive znižuje množstvo imunoglobulínov a tým sa oslabuje imunitný systém. To má za následok zníženú živú hmotnosť teliat pri narodení a horšiu životaschopnosť, ktorá sa prejaví oneskoreným vstávaním a cicaním mledziva.


 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...